معرفی انواع دوربین مداربسته + کاربرد

معرفی انواع دوربین مداربسته + کاربرد
معرفی انواع دوربین مداربسته + کاربرد
معرفی انواع دوربین مداربسته + کاربرد

 

در این مقاله انواع دوربین های مداربسته  را معرفی کرده و بعد کاربرد هر یک را بررسی می کنیم. وجود تنوع زیاد در بازار دوربین های مدار بسته اغلب باعث سردرگمی خریداران می شود از این رو دانستن اینکه چه نوع دوربینی مداربسته ای با چه کاربردی به کارمان میاید اهمیت بیشتری پیدا می کند در این مطلب سعی کرده ایم تا شما را با ۴ نوع دوربین مداربسته و کاربرد هریک از آنها آشنا کنیم. این نوع دوربین ها در برندهای مختلفی عرضه می شوند که هر یک بر اساس کیفیت ساخت و امکاناتی که دارند قیمت گذاری می شوند. جهت اطلاع مقاله ۱۰ برند برتر دوربین مداربسته جهان در سال ۲۰۲۱  را ببینید. شرکت امن آوا با نزدیک به دو دهه تجربه و فعالیت مستمر در حوزه فروش و نصب سیستم های نظارتی قصد دارد تا اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب دوربین مداربسته مناسب را در اختیارتان قرار دهد.

۱) دوربین دام (Dome):

دوربین دام برند کستل

دوربین های دام، شکلی نیم کره ای دارند. اگرچه میتوان از این نوع دوربین در هر دو محیط خارجی و داخلی استفاده کرد اما بیشتر در محیطهای داخلی استفاده میشوند. این نوع از دوربین ها به دلیل ظاهر شیک خود میتوانند با محیط اطراف خود به خوبی هارمونی داشته باشند. همچنین به دلیل شکل این دوربین ها تشخیص اینکه دوربین در کدام موقعیت تنظیم شده و تصویر کدام قسمت را ضبط میکند دشوار خواهد بود. به دلیل محافظت لنز این دوربین از دوام و مقاومت بالایی برخوردار است. همچنین برخی دوربین ها در برابر شکستن و خرابکاری سارقین مقاوم هستند.


۲) دوربیت تورت (Turret)

دوربین تورت هایک ویژن
دوربین تورت هایک ویژن

این نوع از دوربین ها دام کوچک(mini-dome) نیز خوانده میشوند. قسمت انتهایی این نوع از دوربینها به صورت ثابت نصب می­شوند و قسمت پایینی آن بعد از نصب قابلیت چرخش دارند. این نوع از دوربین ها نیز مانند دوربین های دام هستند و اکثراً در محیط های داخلی مورد استفاده قرار میگیرند.


۳) دوربین بولت (Bullet)

دوربین بولت هایک ویژن
دوربین بولت هایک ویژن

دوربین بولت از جمله رایج ترین دوربین های مورد استفاده میباشد. این نوع از دوربینها به دلیل مشخص و قابل رویت بودن یک بازدانده خوب برای سارقین می ­باشند. با توجه تحقیقات به عمل آمده ثابت شده است که وجود دوربین بولت در اطراف خانه از جمله مهمترین عوامل بازدارنده متجاوزین است. این نوع از دوربین هم مانند دوربین­های بولت و دام قابل استفاده در محیط های داخلی و خارجی هستند. مهمترین مزیت این نوع از دوربین ها داشتن برد متنوع و نصب آسان آن هاست. به دلیل شکل ظاهری این دوربین ها امکان استفاده لنز بزرگتر در آن ها وجود خواهد داشت.


۴) دوربین PTZ

نصب دوربین اسپید دام
نصب دوربین اسپید دام

دوربین PTZ یا اسپید دام دوربینی است که زاویه دید ۳۶۰ درجه دارد. همچنین این دوربین را میتوان از فاصله دور کنترل کرد. این نوع از دوربینها بزرگتر از سایر دوربین ها هستند و بدلیل رزولوشون بالایی که دارند در محیط های خارجی از آنها استفاده می­شود. همچنین به دلیل داشتن لنز قوی قدرت زوم بالایی دارند و میتوانند تصاویری با کیفیت بالا ضبط کنند.

مقایسه تفاوت های این دوربین ها به طور کلی :

نصب دوربین مداربسته
نصب دوربین مداربسته

۱) مکان نصب

تمامی دوربین های ذکر شده را میتوان در هر دو محیط داخلی و خارجی استفاده کرد ولی برخی از آنها برای محیط داخلی و برخی برای محیط خارجی مناسب تر هستند.

– دوربین بولت: این نوع از دوربین ها به طور معمول در محیط های خارجی استفاده میشوند. این دوربین ها در دیوار بالای در ورودی، حیاط و در تقریبا در تمام قسمت های محیط های بیرونی قابل نصب هستند.

– دوربین دام و تورت: بر روی سقف محیط های داخلی مانند پارکینگ ها، فروشگاه ها و هتل ها، آسانسورها و… قابل نصب هستند.

– دوربین اسپید دام: در ارتفاع بالایی در محیط های بیرونی ساختمان ها، مکان ساخت وساز برای نظارت کلی و یا محیط های داخلی بسیار بزرگ مانند سالن فرودگاه ها نصب میشوند.


۲) زاویه دید:

زاویه دید دوربین مداربسته
زاویه دید دوربین مداربسته

– دوربین های بولت و دام و تورت: این دوربین ها انواع متفاوتی دارند و بسته به لنز آن ها میتوانند زوایه دید متفاوتی داشته باشند ولی هیچ وقت نمیتوانند زاویه ۳۶۰ درجه را پشتیبانی کنند.

– دوربین PTZ : این نوع از دوربین میتواند زاویه دید ۳۶۰ درجه داشته باشد و همچنین توانایی خم شدن ۹۰ درجه به سمت بالا و پایین را خواهد داشت.

 

۳) قابلیت دیده شدن

– دوربین دام و تورت: به دلیل شکل ظاهری و ظریف بودن این نوع از دوربین، زیاد جلب توجه نخواهند کرد.

– دوربین بولت: این نوع از دوربین به دلیل ظاهر خود بیشتر جلب توجه میکند و به همین دلیل از آن ها در محیط خارجی برای جلوگیری از ورود سارقین استفاده میشود.

دوربین PTZ: این نوع از دوربین ها به دلیل ابعاد بزرگ خود به سرعت تشخیص داده میشوند. اما از آنجایی که اکثر این دوربین ها در ارتفاع بالا نصب میشوند توجه افراد را به خود جلب نخواهند کرد.

 

 

۴) دید در شب:

دوربین مداربسته دید در شب
دوربین مداربسته دید در شب

دوربین دام و تورت و بولت: این نوع از دوربین ها به نسبت مدل خود میتوانند دید در شب های متفاوتی داشته باشند.

دوربین PTZ: این نوع از دوربین ها دارای دید در شب قویتری نسبت به سایر دوربین ها هستند.

سخن پایانی

کمک به انتخاب یک دوربین مداربسته مناسب محل و بودجه ی شما تخصص ماست! چنانچه بدنبال دریافت قیمت به روز یا هر نوع اطلاعات دیگر در مورد خرید، نصب و عیب یابی دوربین های مداربسته هستید با شماره زیر تماس بگیرید تا کارشناسان امن آوا شما را راهنمایی کنند.

 

تلفن تماس مشاوره
شماره تلفن امن آوا

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره: ۰۴۱۳۵۵۴۹۴۷۹