نکات مهم در انتخاب دوربین مداربسته مناسب!

آیا از مهمترین پارامترهای انتخاب دوربین مداربسته اطلاع دارید؟ در این بخش مهم ترین نکاتی که باید در خرید دوربین مدار بسته در نظر بگیرید را شرح می دهیم.


۱) IP یا HD:
اولین موردی که باید در خرید یک سیستم نظارت تصویری در نظر بگیرید این است که سیستم تحت شبکه می خواهید یا سیستم آنالوگ؟ پاسخ به این سوال بستگی به ابعاد مکان مورد نظر و زیرساخت های کابل کشی قبلی دارد.

توصیه می شود سیستم HD را انتخاب کنید اگر:

 • محیط موردنظر شما واحد مسکونی یا اداری کوچک یا متوسط است.
 • محیط دارای بستر شبکه‌های کامپیوتری نیست و در آینده هم نیازی به این کار نباشد.
 • کیفیت بیش‌ازاندازه زیاد و فوق‌العاده مدنظر شما نباشد.
 • به لحاظ بودجه محدودیت داشته باشید.
 • حداکثر عمر مفید مدنظرتان برای کارایی دستگاه‌ها حداکثر ۴ یا ۵ سال باشد.

و بهتر است سیستم مداربسته دیجیتال (IP) را انتخاب کنید اگر:

 • مکان موردنظر شما از قبل دارای بستر شبکه‌های کامپیوتری باشد.
 • محیط شما بسیار وسیع و گسترده باشد.
 • کیفیت بسیار زیاد تصویر برای شما مهم باشد.
 • محدودیت هزینه نداشته باشید.
 • از لحاظ عمر مفید دستگاه‌ها و تجهیزات مدنظرتان بیشتر از ۱۰ سال باشد.

  ۲) وضوح تصویر (resolution) : وضوح تصویر که با واحد مگاپیکسل اندازه گیری می شود، بیانگر کیفیت ظاهری تصویر است. هر چه این پارامتر بیشتر باشد کیفیت بالاتری خواهیم داشت. البته در نظر داشته باشید که هزینه ها نیز افزایش می یابد. علاوه بر این برای انتقال تصویر نیاز به اینترنت با پهنای باند بالاتری خواهید داشت. در تصویر زیر نمونه ای از تصویر دوربین هایی با وضوح مختلف را مشاهده می کنید.


۳) دید در شب (Infrared:IR):
تقریبا تمامی دوربین ها در حال حاضر این گزینه را به همراه دارند. تفاوت در کیفیت و برد نور مادون قرمز دوربین ها خواهد بود. کیفیت دید در شب بستگی به میزان حساسیت سنسور دوربین به نور دارد. سنسور های با کیفیت بالا در محیط های کم نور نیز تصویر مناسبی ارائه می کنند. اگر شبها در محیط نور کافی وجود داشته باشد نیاز به افزایش هزینه به خاطر این پارامتر ندارید. تصویر زیر نمونه ای از تفاوت کیفیت دید در شب در دوربین های مختلف را نشان می دهد.


۴) لنز:
لنزهای متداول در دوربین مدار بسته از ۲٫۸ mm تا ۵۰mm هستند. هر چه شماره لنز عدد کوچکتری باشد زاویه دید دوربین بیشتر خواهد بود. بالعکس اگر شماره لنز بالا باشد زاویه دید کوچکتر شده و برد مفید تصویر افزایش می یابد. انتخاب شماره لنز کار نسبتا تخصصی تری است که توصیه می کنیم حتما از مختصصان در این باره مشورت بگیرید. قاعده کلی این است که لنزهای کوچک برای کلی نگری و نظارت کلی محیط پیرامون مناسب هستند. لنزهای بزرگتر برای بررسی جزئیات مفید هستند. به طور مثال لنز ۲٫۸ mm برای نظارت بر سالن انتظار یک مجموعه و لنز ۶mm برای ثبت دقیق چهره افراد در ورودی مجموعه مناسب هستند. تصویر زیر مثالی از نتیجه استفاده از لنزهای مختلف است.


۵) برند:
اجازه دهید تفاوت یک دوربین با برند معتبر و یک دوربین با برند نامشخص را با یک تصویر شرح دهیم.

دوربین هایی با برند نامشخص (به اصطلاح no name) مانند یک بلیط بخت آزمایی هستند! تقریبا هیچ شانسی برای برنده شدن در خرید آنها وجود ندارد. در عوض دوربین های با برندهای مشخص از مزایای زیر برخوردارند:

 • گارانتی: وجود گارانتی برای یک محصول نشان دهنده کیفیت تضمینی کالاست. احتمال اینکه هیچگاه از گارانتی استفاده نکنید زیاد است. زیرا این محصول حتما مراحل بهینه سازی و کنترل کیفیت را گذرانده است. اما اگر به هر دلیلی مشکلی پیش بیاید خیال شما از رفع مشکل راحت خواهد بود.
 • پشتیبانی فنی: پشتیبانی فنی در بسیاری از موارد از گارانتی نیز مهمتر است. زیرا احتمال خرابی محصول با کیفیت و استفاده از گارانتی پایین است اما شما در حین استفاده ممکن است با سوالات بسیاری رو به رو شوید. هنگام خرید با درخواست شماره بخش پشتیبانی فنی، حتما وجود این موضوع را بررسی کنید.
 • اعتبار شرکت پشتیبان: مراقب باشید تبلیغات و چرب زبانی فروشندگان شما را از راه به در نکند! اعتبار شرکتی که از آن خرید می کنید را بسنجید:

سابقه فعالیت: شرکت های با تجربه خدمات مشتریان بهتری ارائه می کنند. دلیل این امر آشنایی به روال کار و سازمان یافته بودن آنهاست. اما اگر به حد کافی وقت و حوصله برای کمک به کسب و کار جدیدی دارید به تازه وارد های این صنف فرصت رشد بدهید.

امیدوارم این اطلاعات اولیه برای انتخاب سیستم مناسب به شما کمک کند. در مقالات بعدی سعی خواهیم کرد تا هر یک از این پارامترها را به تفصیل بررسی کنیم. به یاد داشته باشید کارشناسان فنی شرکت امن آوا از انتخاب دوربین ها تا انتهای نصب و راه اندازی در کنار شما هستند. به شما کمک خواهیم کرد تا یک سیستم بهینه متناسب با بودجه و کاربردتان تهیه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره: ۰۴۱۳۵۵۴۹۴۷۹